דואר זבל

(!) הדף זקוק לפירוק לגורמים

ראו גם Spam

דואר זבל הוא דואר שמנסה למכור לכם משהו, ונשלח אליכם מבלי שבקשתם לקבל אותו מהשולח, כמו דואר הזבל הפיזי שממלא לכם את תיבת הדואר האמיתית. בניגוד לדואר הזבל הפיזי, עלות ההפצה היא אפס, וגם אם רק 15 לקוחות מתוך מליון נמענים עונים, זה עסק משתלם לספאמר ולחברה ששכרה את שירותיו.

מה לעשות כאשר אני מקבל דואר זבל?

דיווח על דואר הזבל

יש אתרים העוסקים בדיווח על דואר זבל. כדי לדווח על דואר זבל אתם צריכים להעתיק את קוד המקור של המכתב ולהדביק אותו באתר. על מנת להציג את קוד המקור השתמשו בפקודת התפריט View->Message->Raw Source בתוכנת Mail.

הסברים נוספים בנושא:

פרסום אתרים ששלחו לכם דואר זבל

דואר הזבל מפנה אותכם כמעט תמיד לאתר שבו תוכלו לרכוש שירות כלשהו. הזבלנים מסווים היטב את הזהות שלהם, אבל הם מנסים למכור לכם משהו, וכלן תמיד יהיו בדואר הזבל קישורים. אתם מוזמנים לפרסם את הקישורים האלו בדף Spam.

בדרך כלל כתובות דואל המופיעה בדואר זבל הן מפוברקות ואין טעם לפרסם אותן. אם אתם יודעים בודאות שכתובת דואל משמשת ספאמר, או חברה ששלחה לכם ספאם, אתה מוזמנים לפרסם את הכתובת בדף Spam.

כיצד להמנע מקבלת דואר זבל

מסירת כתובת דוא"ל באתרים ופורומים

אחת הדרכים של ספאמרים להשיג כתובות אימייל היא לסרוק את מרחבי האינטרנט באמצעות תוכנות שמכונות עכבישי רשת. התוכנות הללו קוצרות כתובות של משתמשים תמימים שמופיעות בפורמט של [MAILTO] username@domain.tld, ומזינות אותן למאגרים אינסופיים של נמעני ספאם. כדי להקשות על ספאמרים, המנעו מכתיבת כתובת האימייל שלכם בפורמט הבסיסי הזה. בכל מקום שכתובתכם אמורה להופיע (למשל באתרים או בפורומים) שנו את הכתובת לפורמט שיהיה קל יחסית לפענוח ע"י בן-אנוש, אבל מסובך עד בלתי אפשרי לפענוח ע"י עכביש-רשת.

דוגמאות:

שימוש ב-Aliases וב-SubDomains

את כתובת האימייל הראשית כדאי להשאיר ללא שימוש, ולהשתמש ב-aliases במקום. alias הוא כתובת אימייל שמהווה בעצם שם נרדף לחשבון האימייל האמיתי. שירות שמספק alias בחינם הוא [WWW] sneakemail.com. השירות מומלץ במיוחד למי שמשתמש בתוכנת דואר או בחשבון דואר שאינם מאפשרים לשנות את שדה השולח (שורת ה-From‎:‎).

בשרותי EMail המאפשרים זאת, רצוי להשתמש בכתובות alias הכוללת sub-domain. אם כתובת אימייל בסיסית היא username3@anotherFastmailFMdomain, אני אתן לגוף חיצוני כתובת בפורמט הבא: [MAILTO] theirName@username3.anotherFastmailFMdomain - מכיוון שאפילו על spamgourmet.com אי-אפשר לסמוך, אפשר בעזרת subDomain לתת להם כתובת בסגנון: [MAILTO] spamgourmet@username3.anotherFastmailFMdomain

רישום אנונימי לאתרים

כדי להמנע משימוש בכתובת דואר אמיתית, תוכלו להמציא כתובת אקראית ב-[WWW] mailinator.net או ב-[WWW] dodgeit.com בפורמט של anything>@mailinator.net> או anything>@dodgeit.com> בהתאמה. האתרים האלה לא דורשים הרשמה ולכן אין שום סיכוי (אפילו לא תאורתי) שתקבלו ספאם כתוצאה מהשימוש בהם. כל שאתם צריכים לזכור הוא לחזור לשם ולבדוק את תיבת הדואר של הכתובת שבה השתמשתם בהרשמה. כדאי לזכור שתיבת הדואר הזאת לא מוגנת בסיסמה, ולכן לא כדאי לכם להשתמש בה אם בדואר שיגיע אליה עשויים להופיע פרטים רגישים.

אם אתם במצב רוח אלטרואיסטי, תוכלו לצרף את שם המשתמש וסיסמת הרישום לבסיס הנתונים הציבורי של האתר [WWW] bugmenot.com וכך לאפשר גם לאחרים להשתמש בפרטי הרישום.

שרותי AntiSpam

ספקי הדואר הבאים כוללים מסנן דואר זבל מובנה:

ספקי האינטרנט הבאים כוללים מסנן דואר זבל

תוכנות דואר הכוללות מסנן דואר זבל

Spam filter addins

תוכנות לסינון spam המשתלבות כתוסף בתוך תוכנות דואר שאינן מכילות מסנן מובנה:

כתובת הדואר שלי הגיעה לידי הספאמרים! מה אפשר לעשות?

הבעיה הזו מוכרת היטב למי שבטעות נרשם לאתר אינטרנט מפוקפק ולמי שכתב את כתובת האימייל שלו בפורומים ללא ערבול (obfuscation). מרגע שכתובת האימייל הגיע לידי הספאמרים, היא "שרופה" לתמיד, אבל אפשר להתמודד עם הבעיה בצורה אפקטיבית מאוד. הרעיון הוא להגדיר לתוכנת הדואר או לשרת הדואר להחזיר הודעה אוטומטית לכל מי ששלח אימייל לתיבה הזו. בהודעה צריך להופיע הסבר קצר שמודיע לשולח שהכתובת אינה פעילה, ושמבקש ממנו לשלוח את ההודעה לכתובת חדשה. מלבד ההודעה האוטומטית כדאי להגדיר שכל דואר שמגיע לכתובת הישנה ייזרק לפח. הנה דוגמה לסקריפט בשפת Sieve שעושה בדיוק את זה:

if header :contains "X-Delivered-To" "old_address@domain.tld" {
  vacation :addresses "old_address@domain.tld"
    :days 1 :subject "כתובת אימייל שגויה" text:
.אינה פעילה יותר old_address@domain.tld כתובת האימייל שלי 
new_address@new-domain.tld :אנא שילחו את ההודעה שוב לכתובתי החדשה
.
;
fileinto "INBOX.Trash";
stop;
}

אתם יכולים להגדיר שמשתמשים שמופיעים בספר הכתובות שלכם יהיו פטורים מהסינון הזה:

if not header :comparator "i;octet" "X-Spam-known-sender" "yes" {
if header :contains "X-Delivered-To" "old_address@domain.tld" {
  vacation :addresses "old_address@domain.tld"
    :days 1 :subject "כתובת אימייל שגויה" text:
.אינה פעילה יותר old_address@domain.tld כתובת האימייל שלי 
new_address@new-domain.tld :אנא שילחו את ההודעה שוב לכתובתי החדשה
.
;
fileinto "INBOX.Trash";
stop;
}
}

הערה: שפת Sieve נתמכת בצד השרת בשירותי דואר כגון fastmail.fm ובתוכנות דואר כגון [WWW] Mulberry ל-OS X.

קישורים

דיון

מה חסר בדף

זהו :), אשתדל להוסיף מידע בחלק מן הנושאים בזמן הקרוב. Mano.


תרמו לדף זה

פלוני אלמוני, Mano, OBOS4ALL

קטגוריות

קטגוריה: מדריכים

כתובת לקישור חיצוני

[WWW] http://mac.plonter.co.il/plonwiki/JunkMail

last edited 2007-03-27 03:11:05 by ניר סופר