המכתבה

[WWW] כתובת דפים קשורים: מדריך המשתמש למקינטוש, דסקטופ, שולחן עבודה או מכתבה?

  1. איפה נמצא תיק המכתבה ב-OS X
  2. איפה נמצא תיק המכתבה ב-OS 9
  3. גישה לתיק המכתבה של מערכת 9 ממערכת 10
  4. הצגת המכתבה והסתרת כל החלונות הפתוחים
  5. דיון

המאמר מיועד לכל מי שתוהה היכן ממוקמים הקבצים והתיקיות שמונחים על המכתבה (שולחן העבודה בחלונות). ראו גם את הדיון דסקטופ, שולחן עבודה או מכתבה? העוסק בשאלה - האם השם הנכון הוא "מכתבה" כמו במדריך המשתמש העברי מאז שנת 1985, או "שולחן עבודה", כמו בחלונות ובלינוקס, או פשוט "דסקטופ".

איפה נמצא תיק המכתבה ב-OS X

תיק המכתבה הוא תיק רגיל הנמצא בתוך תיק הבית של כל משתמש. כל מה שאתם מעתיקים או שומרים בתוך תיק זה מופיע על המכתבה. תיק הבית של המשתמשים הרגילים נמצא בתוך תיק Users שבתוך המחיצה בה מותקנת מערכת 10.

גישה מהפינדר:

גישה מהטרמינל:

טיפ: לעולם אל תטרחו להקליד את הנתיב המלא לתיק הבית שלכם. בשביל זה קיים הקיצור ~. אם אתם רוצים לעבור לתיק הבית שלכם, אתם לא צריכים אפילו להקליד את זה - הקלידו cd. כדי לדעת מה הנתיב המלא לתיק הבית שלכם, הקלידו (cd; pwd) כולל הסוגריים - כך תציגו את הנתיב לתיק הבית, בלי לעבור ממש לתוכו, אלא תשארו היכן שאתם נמצאים. (הטיפ לא יעבוד בחלונות)

טיפ: לגישה לתיק שולחן עבודה על מחשב חלונות המחובר ברשת:
[[ltr(/Volumes/WindowsShareName/Documnet\ and\ Settings/UserName/Desktop)]]

איפה נמצא תיק המכתבה ב-OS 9

תיק המכתבה במערכת 9 וקודמותיה הוא תיק נסתר, שאי אפשר לפתוח אותו כמו חלון פינדר רגיל.

יש תיק מכתבה בכל מחיצה. מה שאתם שומרים על המכתבה נשמר אוטומטית בתיק המכתבה שעל מחיצת מערכת ההפעלה, ומה שאתם גוררים למכתבה מתוך מחיצה אחרת לא מועתק למכתבה כמו בחלונות, אלא שוכן בתיק המכתבה של המחיצה האחרת. זה מאפשר לכם לשמור את כל הקבצים שלכם במחיצה אחת ועדיין לאחסן קבצים ותיקים ישירות על המכתבה, מבלי שהם יועתקו למחיצת מערכת ההפעלה.

גישה מהפינדר:

גישה לתיק המכתבה של מערכת 9 ממערכת 10

גישה מהפינדר:

גישה מהטרמינל:

טיפ: אם אתם צריכים גישה מהירה לתיק המכתבה של מערכת 9 שנמצאת על מחיצה אחרת, צרו קישור על ידי הפקודה:

ln -s /Volumes/ParttionName/Desktop\ Folder ~/Desktop-OS9

קל יותר ליצור Alias בעזרת הפינדר, אבל דרך הטרמינל אי אפשר להשתמש ב- Alias . אבל הקישור שאתם יוצרים בעזרת הפקודה ln עובד גם בטרמינל וגם בפינדר. כדי ללמוד מעט יותר על הפקודה, הקלידו man ln. (הטיפ לא עובד בחלונות)

הצגת המכתבה והסתרת כל החלונות הפתוחים

בחלונות אפשר להציג את "שולחן העבודה" בעזרת קיצור מקשים או על ידי לחיצה על איקון שולחן העבודה בשורת המשימות. איך עושים את זה במקינטוש?

ב-OS X אין קיצור מקלדת גלובלי לפעולה זו. אפשר להגיש אותה תוצאה על ידי הפעולות הבאות:

  1. החזקת המקשים Command+Option לחוצים...

  2. קליק על איקון הפינדר ב-Dock...

  3. לחיצה על M

תוספים

אפשר להתקין תוכנה חביבה בשם [WWW] Show Desktop שמאפשרת לבצע את הפעולה בשתי לחיצות על האיקון שלה ב-Dock (לא לחיצה כפולה אלא שתי לחיצות נפרדות, אחת כדי לעבור לתוכנה, והשניה כדי להסתיר את כל החלונות)

דיון

הוסיפו כאן את דעתכם והפרידו מדעה של אחרים בארבעה מקפים ----


המכתבה (אני מעדיף שם זה) היא הרבה פחות חשובה במערכת 10מאשר במערכת 9. בגלל תצוגת העמודות בפינדר, שורת הקיצורים בפינדר, הדוק שזמין תמיד וכל הכוננים שמופיעים תחת Computer, למעשה אין למכתבה הרבה שימושים, חוץ ממקום אחסון זמני. תוכנות, תיקים וקבצים שזקוקים לגישה מהירה אליהם, לא כדאי לשים על המכתבה, אלא בדוק או בשורת הכלים של הפינדר. למעשה, אין תועלת רבה אפילו באיקונים של הכוננים על המכתבה, כי כשפותחים אותם נפתח חלון פינדר ובו רשימה של כל הכוננים. בנוסף, אם המכתבה מלאה קבצים, כל מיני שטויות שמורידים מהאינטרנט למשל, אז איקון של תקליטור שאתם מכניסים, לא יופיע בצד ימין מתחת לכונן הקשיח, אלא איפה שנשאר מקום על המכתבה - במקום שמוסתר על ידי חלונות הפינדר הפתוחים בדרך כלל.

בקיצור, אחרי שנרגעים שהמכתבה היא כמו במערכת 9 והכל כמו שתמיד היינו רגילים - להכנס להעדפות הפינדר, לבטל את האפשרויות להצגת הכוננים, ולהתחיל להשתמש בפינדר כמו שהוא תוכנן שישתמשו בו. הרבה יותר יעיל. --ניר סופר


המכתבה באיקס במקרים רבים גורמת לחוסר נוחות בעבודה השוטפת, בניגד למערכת תשע לאיקס אין את הפיצ'ר של הסתרת שלוחן העבודה כאשר תוכנית שאינה הפיינדר פעילה. קצת קשה לעבוד שמסתובבים לך איקונים מהמכתה תוך כדי כתיבת עמוד ב DreamWeaver למשל. ואכן הדרך הנכונה לעבודה היא באמצעות הדוק והפיינדר


תרמו לדף זה: OBOS4ALL, ניר סופר, Mano


קטגוריה:

last edited 2003-05-17 11:13:56 by 80