מלל

קטגוריות: ישומים >

mellel.png

כאן אפשר למצוא קישורים, טיפים וטריקים, הצעות לשיפור ושאלות ותשובות על מלל. אנא אל תשכפלו את קובץ העזרה של מלל, אלא הרחיבו במקומות שבהן קובץ העזרה אינו נותן תשובה מספקת.

תוכן עניינים

 1. קישורים
 2. טיפים וטריקים
  1. יבוא סגנונות מתוך מסמך
  2. איך ליבא מניסוס
  3. טאבים חכמים
  4. תקלה בשינוי גודל דף
  5. יצירת קבצי PDF
  6. Direction Breaking Space
 3. הצעות לשיפור
 4. שאלות ותשובות

קישורים

טיפים וטריקים

יבוא סגנונות מתוך מסמך

 1. פותחים את המסמך עם הסגנונות ומקלידים מלל כלשהו בתחילתו

 2. בוחרים את המלל ומפעילים עליו את סגנון מתוך סגנונות המסמך - אלה שמסומנים במעוין בתפריט

 3. מגדירים סגננון חדש בעזרת המלל הנבחר ונותנים לו את השם הרצוי - בדרך כלל מספיק למחוק את הרווח והמילה Copy שמלל מוסיפה לשם הסגנון

 4. חוזרים על הפעולה לכל הסגנונות שאתם רוצים ליבא מתוך המסמך

לאחר שיבאתם את כל הסגנונות, הגדירו מיקום בתפריט, קיצורי מקשים וקישורים בין סגנונות פיסקה ותו בחלונות עריכת הסגנונות. תוכלו להשתמש בחלון החלפת הסגנונות כדי להחליף בצורה אוטומטית כל סגנון מסמך בסגנון מלל גלובלי אותו יבאתם.

איך ליבא מניסוס

רקע

ניסוס היא תוכנה למערכת-ההפעלה הישנה. מלל היא תוכנה למערכת-ההפעלה 10. לעובדות יסוד אלו ישנן כמה משמעויות:

מלל, כאזרחית טובה של מערכת-ההפעלה 10, אינה יודעת איך להשתמש נכון בקידוד הישן ובחריגות סגנוניות. ישנם שני נתיבי פעולה, כל אחד עם חסרונות ויתרונות משלו, להעביר מלל מניסוס למלל:

העתקת מלל פשוט

אם העיקר מבחינתכם הוא שימור המלל ולא הסגנונות, ויש לכם טקסטים בניסוס עם מספרים "הפוכים" -- ייבאו את המלל כמלל פשוט בקידוד מק עברי לתוך מלל. כך יישמרו כל התווים, הניקודים ושאר ירקות ואפילו המספרים ההפוכים יתהפכו בחזרה לכיוון הנכון, אפשרות שרק מלל תומכת בה.

העתקת מלל מעוצב

אם חשוב לכם סיגנון המלל, ואתם מוכנים להפוך בעצמכם כמה מספרים פה ושם, הדרך הנכונה להעביר את המלל מניסוס היא באמצעות העתק והדבק. זו הדרך לעשות זאת:

 1. בניסוס, וודאו שכל סיגנוני המלל הם "חוקיים." כלומר, נאמר שיש לך מלל בפונט רעננה "מוטה." בניסוס, זה יראה "תקין" אך כשתצרפו את המלל לתוך מלל, הוא לא יראה מוטה. הסיבה לכך היא שאין "רעננה מוטה" ולכן מלל אמנם תטען בתוקף שמדובר ב"רעננה מוטה" אך תציג רעננה לא מוטה (שם ה-face יופיע בסוגריים).

 2. הצבעים הקבועים של ניסוס לא עוברים בהעתקה. אם אתם רוצים לשמור על צבע שונה לסגנון, השתמשו בצבעים הנוספים כמו קרימזון.

 3. העתיקו את המלל בניסוס

 4. צרפו למסמך מלל. מלל תשמר את הפונט, פני הפונט, גודל, קו תחתי וצבע במידת האפשר.

אם נתקלתם במלל הנראה כ"ריבועים" אחרי צירופו למלל סימן הוא שהמלל משתמש בפונט ישן ולא תקין. כדי לתקן את הבעייה סמנו את המלל ובחרו פונט תקין או סגנון המשתמש בפונט תקין במלל.

טאבים חכמים

במקום מספר סגנונות הנבדלים רק בהזחה, כדאי להשתמש בסגנון אחד עם טאבים חכמים:

smarttabs.png

תקלה בשינוי גודל דף

יש באג ב- Mac OS X הגורם להודעת שגיאה כאשר מנסים לשנות את גודל העמוד או נתוני עמוד אחרים בזמן שהמקלדת העברית (או הערבית או הפרסית לעניין זה) פעילה. אם זה קורה לכם, פשוט לחצו Command+Space למעבר למקלדת אנגלית, ואז שנו את הנתון הרצוי

יצירת קבצי PDF

הדרך הקלה והמהירה

אפשר ליצור בקלות ובמהירות קבצי PDF מחלון ההדפסה במערכת 10. אפשרות זו טובה למקרה שאתם רוצים להעביר בצורה קלה ומהירה קובץ למשתמשי OS X אחרים או למשתמשים שאתם מניחים שיש להם קורא אקרובט מגרסא ומעלה.

הדרך הבטוחה

אם אתם לא בטוחים שהקוראים משתמשים בגרסה מעודכנת של קורא אקרובט, עדיף ליצור קבצים באמצעות Acrobat Distiller או Ghostcript החינמית. זה נעשה כמו בעבר על ידי הדפסה לקובץ פוסטקריפט והמרתו ל–PDF. לשיטה זו מספר יתרונות:

Direction Breaking Space

זהו רווח מיוחד המתפקד כרווח רגיל עם בונוס אחד. הכיוון של הרווח הזה יהיה תמיד כיוון הפסקה. הכנסת התו הזה שוברת רצפים המנוגדים לכיוון הפסקה. לדוגמה: אם אתה צריך לתת רשימה מפוסקת (יוסי, אבי, שלמה, חיים וכו.) ושני פריטים עוקבים הם באנגלית, אלגוריתם היוניקוד הסטנדרטי יגרום לשני הפריטים העוקבים להפוך לרצף אחד של שמאל ימין (הפריטים יופיעו בסדר הלא נכון לעברית והפסיקים יופיעו בצד הלא נכון של הרווח). הכנסת הרווח שובר הכיווניות יגרום להפרדתם ולסידורם הנכון בכיוון הפסקה. האפשרות הזו קריטית במקרים שבהם אחרי מילה בלעז פותחים סוגריים ובתוכם כותבים בלעז. הנ"ל מכניס כל תוכנה תואמת יוניקוד לבלבול רציני והכנסת הרווח שובר הכיווניות חשובה במיוחד).

קיצור מקשים: Control+Space

הצעות לשיפור

שאלות ותשובות

ישנם מספר נושאים שהוזכרו בעזרה של התוכנה, אבל יהיה מעניין לשמוע עליהם פרטים נוספים:

[[ltr]] "Improvements to Unicode bidirectional support. Those include special attention to cases specific to Hebrew." [[rtl]]


[[ltr]] "(Expert ) Special Direction control per character." [[rtl]]


קטגוריות

קטגוריה: תוכנות

דפים קשורים

תוכנות למקינטוש

כתובת לקישור חיצוני

[WWW] http://mac.plonter.co.il/plonwiki/Mellel

last edited 2007-04-02 11:38:50 by ניר סופר