מערכות קבצים

 1. מערכות קבצים
  1. מערכות הקבצים של המקינטוש
   1. MFS
   2. HFS
   3. +HFS
   4. UFS
   5. באיזה מערכת קבצים לבחור?
  2. מערכות קבצים זרות הנתמכות על ידי מקינטוש
   1. FAT/FAT32
   2. ISO 9660
   3. UDF
   4. Mount Rainier
  3. מערכות קבצים זרות שלא נתמכות ישירות על ידי מקינטוש
   1. NTFS
   2. BFS
   3. מערכת הקבצים של לינוקס
  4. העברת קבצים בין מערכות קבצים שונות
  5. לקריאה נוספת

מערכות קבצים

מערכות הקבצים של המקינטוש

MFS

מערכת הקבצים המקורית של המק (שימשמה את המערכת עד לגרסא 3). מערכת קבצים זו היתה בסיסית מאוד. מספר הקבצים והתקיות היה מוגבל ל 128 במחיצה. ב-MFS ניתן היה ליצור רק רמה אחת של תיקיות בלבד.

HFS

ראשי תיבות של Hierarchical File System. מערכת הקבצים הסטנדרטית של המק החל ממערכת 4 ועד למערכת 8. תומכת בשמות קבצים של עד 31 תווים בפורמט MacRoman. מערכת HFS הוסיפה אפשרות לתת תיקיות. את Mac OS X לא ניתן לאתחל ממחיצת HFS.

+HFS

נקראת גם Mac OS Extended format. החליפה ב–1998 את HFS כששוחררה לשוק ביחד עם OS 8.1. המערכת עושה שימוש בבלוקים קטנים יותר של מידע (4K במקום 64K ב-HFS) ובכך עוזרת למנוע בזבוז מקום. תומכת בשמות קבצים של עד 255 תווי יוניקוד. מאפשרת אחסון של יותר מ־65000 קבצים במחיצה אחת. את המפרט המלא של +HFS ניתן למצוא [WWW] באתר המפתחים של אפל.

UFS

ראשי תיבות של UNIX File System. מערכת הקבצים האוניברסלית של מערכות יוניקס. בניגוד ל־+HFS, רגישה לאותיות גדולות וקטנות (File ו-file הם שני קבצים שונים שיכולים להופיע זה לצד זה) והקבצים מאוחסנים ב-Fork אחד.

באיזה מערכת קבצים לבחור?

נכון להיום, מומלץ לבחור ב־+HFS ולא ב־UFS מהסיבות הבאות:

 1. אף תוכנה לא דורשת מחיצת UFS לעומת זאת תוכנות מקינטוש רבות יעבדו רק ממחיצת [[ltr(HFS+)]].

 2. משתמשים רבים מדווחים על ביצועים נחותים משמעותית של מערכת הקבצים היוניקסית בהשוואה ל–[[ltr(HFS+)]].

 3. לא ניתן לגשת לקבצים על מחיצות UFS מגרסאות ישנות של Mac OS, הגישה מתאפשרת רק מ–OS X.

אפל ממליצה לבחור ב–[[ltr(HFS+)]] אלא אם כן ישנו צורך מיוחד ב-UFS (למשל עבור אלה שמפתחים ל-UNIX).

פרטים נוספים על ההבדלים בין שתי מערכות הקבצים ניתן למצוא בטבלה ההשוואתית [WWW] הזאת ובמאמר [WWW] הזה באתר של אפל.

מערכות קבצים זרות הנתמכות על ידי מקינטוש

FAT/FAT32

FAT16 הייתה מערכת הקבצים המקורית של DOS. מאוחר יותר שוחררה גירסה מעט יותר מתקדמת ויעילה שנקראת FAT32. כדי לגשת למחיצות FAT32 דרוש מק עם OS 8.1 ומעלה, או PC עם חלונות 95B ומעלה (אין תמיכה תחת NT4) או מערכות הפעלה אחרות (לינוקס, BeOS ועוד). מכיוון שמדובר במערכת קבצים כה אוניברסלית, היא מתאימה מאוד להעברת קבצים בדיסקים ניידים כמו ה-DiskOnKey. מנסיון, ניתן אפילו להעביר תוכנות למחיצת FAT32 ובחזרה אל המק, מבלי לפגוע בהן (יש להקפיד על העברה מלאה של כל הקבצים\resources הנלווים).

ISO 9660

מערכת הקבצים המקובלת ביותר לתקליטורי מידע. ברמה הבסיסית ביותר שלה היא תומכת בקבצים בפורמט 8.3 (עד 11 תווים). אבל ישנן מספר הרחבות קנייניות לפורמט, בינהן [WWW] מספר הרחבות של אפל, Rock-Ridge ביוניקס ו-Joliet של מיקרוסופט.

UDF

ראשי תיבות של Universal Disk Format. תקן שמשמש בעיקר ל-DVD ולתקליטורי צריבה. ישנן מספר תוכנות צד-שלישי שמאפשרות לצרוב בפורמט UDF תוך כתיבה בפאקטות. התוכנות הללו מספקות פתרון "גרור-והשלך" נוח מאוד, אבל עקב בעיות תאימות רבות, רבים מהמשתמשים מעדיפים לצרוב בפורמט האוניברסלי ISO 9660.

Mount Rainier

הרחבה חדשה ל-UDF שמיועדת לאחסון קל ונוח של קבצים על תקליטורי CD-RW. אמורה לספק את פתרון דומה לזה של עבודה עם דיסקטים, אבל עם אמינות, מהירות וקיבולת שמספקות מדיות מודרניות לצריבה רב-פעמית. בין החברות שתומכות בתקן בחדש ניתן למצוא את אפל, מיקרוסופט ואחרות. התקן מצריך שימוש בצורבים חדשים, אבל לעיתים ניתן להוסיף תמיכה בצורבים קיימים על ידי עדכוני FirmWare.

מערכות קבצים זרות שלא נתמכות ישירות על ידי מקינטוש

NTFS

מערכת הקבצים המתקדמת של חלונות NT. מאפשרת לשמור על קבצי מק שלמים בזכות שימוש ב-Alternate Data Streams. מכיוון שלא ניתן לגשת ממק ישירות לדיסק שמפורמט ב-NTFS, התכונה הזאת שימושית אך ורק דרך שיתוף קבצים ברשת.

יש מספר אפשרויות לעבודה מול מערכת NTFS:

 1. השרתים (היקרים) של מיקרוסופט: NT 4 Server, Windows 2000 Server. אלה תומכים בפרוטוקול AFP ומאפשרים שיתוף קבצים ללקוחות מקינטוש.

  • (!) בעבר תמכו השרתים בפרוטוקול AppleShare האיטי בלבד. יתכן שהיום הם תומכים ב–AppleShare over IP המהיר יותר. --צריך לבדוק את העניין הזה.

 2. התקנת תוכנת DAVE על לקוחות המקינטוש. התוכנה מאפשרת שמירת קבצים על כל מחשב המריץ NT 4 Workstaion או Windows 2000 (אין צורך בגרסאות השרת היקרות). DAVE שומרת את הקבצים תוך שמירה על מזלגות הנתונים והקוד בצורה שקופה למשתמש.

 3. שימוש בחיבור SMB מובנה במערכת 10 המאפשר שמירת קבצים על מחשבי Winodows. <!> אזהרה: אפל לא משתמשים ב–Alternate Data Streams אלא שומרים את המזלגות בקבצים נפרדים לצד הקובץ המקורי. קבצים אלה מופיעים על הפיסי בצורת [[ltr(._filename)]] מרגיז!

 4. התקנת תוכנת PCMacLAN על הפיסי - מישהו יודע לפרט על היכולות של התוכנה?

BFS

גירסת ה-x86 של BeOS לא שומרת על הקבצים שלמים. את גירסת ה-PPC אבדוק בהזדמנות קרובה. לגבי תמיכה ברשת עם מק, ישנה תמיכה מובנת ב-FTP ואפשר להתקין תוכנה חופשית שמאפשרת חיבור ב-AFP

מערכת הקבצים של לינוקס

יריב - תוכל לבדוק את התמיכה בשמירת קבצי מק על שרת הלינוקס אצלך? האם נשמרים מזלגות הנתונים והקוד? האם קובץ שמעתיקים לשרת וחזרה חוזר בלי האיקון ואי אפשר לפתוח אותו בהקלקה כפולה?

העברת קבצים בין מערכות קבצים שונות

כשמכינים קבצים להעברה למערכת אחרת, חייבים להתאים את שמות הקבצים למערכת המקבלת. למשל, קובץ מקינטוש עם סימן שאלה, לא יהיה אפשר לפתוח ב–windows או אפילו לשנות את שמו.

סימנים לא חוקיים בשמות קבצים

מערכת קבצים

מערכות הפעלה

סימנים לא חוקיים

מספר תווים

HFS

Mac OS 4-9.x

:

31

HFS+

Mac OS 8.1-9.x

:

31

HFS+

Mac OS X

:

255

UFS

Mac OS X, UNIX

/

255

FAT16

DOS, Win9x/NT, Mac OS1

? * \ / " < > |

255 (8.3 תחת pre-Win95)

FAT32

Win95B, Mac OS1 ומעלה

? * \ / " < > |

255

ISO 9660

הכל

משתנה (2)

UDF

Mount Rainier

NTFS

WinNT, Mac OS3

? * \ / " < > |

255

BFS

BeOS

/

255

EXT24

Linux

/

מערכת קבצים כלשהיא

מערכת הפעלה כלשהיא

 1. אפשר לאחסן קבצים או להריץ תוכנות ממערכות קבצים כמו FAT ו–FAT32, אבל אי אפשר להתקין מערכת הפעלה (למיטב ידיעתי). כך למשל הרצתי את SimpleText מ-DOK שפורמט ב-FAT32 במערכת 9.2.2

 2. 8.3 ברמה הבסיסית, עד 31(?) תווים בהרחבות המק, עד 64 תווים תחת Joliet, עד 128 תווים תחת Romeo ועד 255 תווים תחת Rock-Ridge

 3. בשמירת קבצים דרך רשת על שרת NT

 4. מערכת הקבצים הסטנדרטית של לינוקס. בנוסף לה נפוצות EXT3, ReiserFS, XFS ו-JFS

טיפים זמניים - ":" משמש במק להפרדה בין תיקיות, ביוניקס משתמשים בסימן "/" ובחלונות ודוס ב-"\". כמו כן כדאי להמנע משימוש ב-"*" וב-"?" שמשמשים בחלק מהמערכות כ–WildCards.

לקריאה נוספת


דפים קשורים

איחסון

קטגוריות

קטגוריה: איחסון

תרמו לדף זה

OBOS4ALL, ניר סופר, Mano ואחרים.

כתובת לקישור חיצוני

[WWW] http://mac.plonter.co.il/plonwiki/FileSystems

last edited 2003-08-21 22:42:49 by 80