פונטים

תוכן עניינים

 1. הכל על פונטים
  1. סוגי פונטים
  2. תיקיות הפונטים במערכת עשר
  3. התקנת פונטים
  4. תוכנות לניהול פונטים
 2. איפה משיגים פונטים
  1. פונטים מסחריים
  2. פונטים חינמיים
 3. מידע נוסף

הכל על פונטים

בדומה לרוב מערכות ההפעלה המודרניות, גם Mac OS X עושה שימוש בפונטים מבוססי יוניקוד שמאפשרים תמיכה מלאה בריבוי שפות ובתווים נוספים (יותר מ־65000 תווים אפשריים בהשוואה ל־255 בקידוד הקודם [WWW] MacRoman).

המערכת מגיעה עם מגוון של פונטים, אבל מתוכם רק חמישה תומכים בעברית: Lucida Grande, Arial Hebrew, Corsiva Hebrew,New Peninim MT (גרסה של "פרנק־רוהל"), ו־Raanana (גרסה של "דויד").

בנוסף, ישנו תקליטור "תמיכת עברית למערכת Classic" המופץ ע"י ידע וכולל כמה גופני טרוטייפ בקידוד MacHebrew המיועדים למערכות ישנות, אולם ניתן להשתמש בהם במלל ובתוכנות ה־ME של Adobe. הגופנים הנכללים בחבילה הם ברובם גרסאות של גופנים ידועים בשמות שונים שתוכנתו ע"י מסטרפונט: קיסריה (גרסה של חיים), כרמל (חיים מוצר), גילבוע (פרנק־רוהל), רמת־גן (דויד), רמת־שרון (אהרוני שמן), וסיני Book (אהרוני). נוספים להם גרסאות עבריות של גופן המערכת שנוצרו ע"י פונטביט, ונקראים חרמון ואילת.

סוגי פונטים

ישנם שני סוגים עיקריים של פונטים וקטוריים: פוסטסקריפט (פותחו ע"י אדובי ב־1985), ו־טרוטייפ (פותחו במשותף ע"י מיקרוסופט ואפל ב־1991). ההבדלים בינהם נעוצים בעיקר במעלת עקומות [WWW] Bézier המרכיבות אותן: גופני טרוטייפ משתמשים בעקומות מסדר 2 (נקודת בקרה אחת), לעומת גופני פוסטסקריפט, המשתמשים בעקומות מסדר 3 (שתי נקודות בקרה). בנוסף, הוראות ה־[Hinting] של הגופנים שונים: אלו של גופני TrueType מאפשרים גמישות רבה מאוד בביצוע ה־[Hinting], מה שהופך אותם למתאימים במיוחד למסך (דוגמא טובה לכך היא [WWW] Verdana).

אופן־טייפ

גופני אופן־טייפ (OpenType) הם פיתוח משותף של אדובי ומיקרוסופט, ויכולים להכיל בתוכם גליפים בפורמט פוסטסקריפט או טרו־טייפ, וכוללים גם הוראות חדשות המאפשרות להגדיר גליפים נוספים, שישמשו באופן אוטומטי עבור ליגטורות, Small Caps, ניקוד, ועוד. דוגמאות לגופנים המנצלים את היכולות הנ"ל הם למשל Zapfino (גרסה שלו מצורפת ל־Mac OS X, [WWW] Mrs.Eaves, ו־[WWW] SBLHebrew)‏.‏

קבצי פונטים

מערכת Mac OS X מאפשרת שימוש בגופני פוסטסקריפט וטרוטייפ, ותומכת באופן חלקי בגופני אופן־טייפ, כאשר הם מופיעים באחד מסוגי הקבצים הבאים: גופני Mac OS קלאסיים [sic], dfonts, קבצי חלונות.

הסבר על סוגי הקבצים ניתן למצוא [WWW] באתר אפל.

תיקיות הפונטים במערכת עשר

OS X עושה שימוש בפונטים ששוכנים בחמש תיקיות שונות. גירסה 10.2 הוסיפה תמיכה בתיקיות פונטים מקוננות, אבל לא ב-aliases אל פונטים ששוכנים בתיקיות אחרות.

התקנת פונטים

ההתקנה מתבצעת על ידי העתקה פשוטה של הפונט אל או מחוץ לתיקיה המתאימה. לעיתים קיים צורך בסגירה ופתיחה מחדש של תוכנות כדי שהפונטים יוכרו על ידן. מנסיוני, במקרה אחד לפחות (עם 10.2.4) היה דרוש אתחול מלא של המערכת כדי שפונט חדש יוכר. בגרסאות שקדמו ל-OS X ההתקנה התבצעה בגרירה הפונט והשלכתו על תיקיית המערכת. מכאן הוא הועבר אוטומטית לתיקית הפונטים שיושבת תחת תיקית המערכת. החל בפנתר אפשר פשוט להקליק על הפונט וללחוץ על כפתור "התקן" וזהו...

תוכנות לניהול פונטים

מנהלי פונטים מאפשרים יצירת קבוצות פונטים לפי נושאים או סגנונות. הם מקלים מאוד על ההסרה או ההתקנה של מספר גדול של פונטים בו זמנית ובהתאם לצרכים המיוחדים של כל אפליקציה או מסמך. אמנם פאנל הפונטים של OS X מאפשר לחלק אותם לקבוצות, אך הוא נעדר תכונות מתקדמות יותר שקיימות במוצרים צד שלישי.

איפה משיגים פונטים

פונטים מסחריים

פונטים חינמיים

שימו לב ש"חינם", אינו בהכרח "חופשי". גם אם פונט ניתן להורדה ללא תשלום מהרשת, אין זה אומר שניתן להשתמש בו כרצונכם. כדאי ורצוי לקרוא היטב את תנאי השימוש המצורפים לכל פונט.

מידע נוסףקטגוריות

קטגוריה: מדריכים, קטגוריה: איך

תרמו לדף זה

OBOS4ALL,Xslf, NirSoffer

כתובת לקישור חיצוני

[WWW] http://mac.plonter.co.il/plonwiki/Fonts

last edited 2007-02-14 22:23:19 by 85