OBOS4ALL

OBOS4ALL

לעמוד האישי שלי בוויקי, בחרתי בפורמט FAQ. אם למישהו יש הצעות אחרות או שאלות חדשות, אנא פנו אלי באימייל. בניגוד לשאר הדפים בוויקי אני מבקש לא לערוך העמוד האישי שלי ולא לשנות אותו. יש מספיק פורומים אחרים שבהם אפשר להגיב לדברים (ואני מבטיח לצרף כאן קישורים לדיונים כאלה)

מה משמעות הכינוי שלי ומה שמי האמיתי?

הכינוי שלי הוא קיצור של !OpenBeOS for All. למי שלא מכיר, [WWW] OpenBeOS הוא פרוייקט קוד פתוח ששם לעצמו כיעד לבנות מחדש את מערכת ההפעלה BeOS זצ"ל. היעד של המפתחים הוא ליצור בשלב הראשון גירסה שתספק תאימות בינארית מלאה לאותן תוכנות ודרייברים שתאמו לגירסה הרשמית האחרונה של המערכת המקורית (R5).
אגב, למרות שאני נהנה מאוד לעבוד עם BeOS אני לא משלה את עצמי שהיא יכולה במצב הקיים להתאים לכלל המשתמשים, בוודאי שלא לאלה שמעוניינים לעבוד בקלות בעברית או לשחק במשחקי מחשב. מעבר לכך, לעבוד איתה ביום יום זו בהחלט חוויה רצופת בעיות תאימות לקבצים ממערכות אחרות ולאתרים בלתי תקניים, אבל למרות כל אלה, אני מוצא את המערכת הגאונית הזאת פשוט מענגת לשימוש (נשמע מוכר למישהו?).

אגב, נעים מאוד, שמי אורן :)

באיזה מערכות הפעלה אני משתמש?

בבית: בעיקר חלונות XP ו-BeOS. בגלל סיבות של תאימות לתוכנות ולאתרים אני משתמש יותר בראשונה.
בעבודה: גירסאות שונות של חלונות, MacOS ולינוקס.
כמו כן אני עובד (או משחק...) לפעמים עם מערכות הפעלה אחרות כגון סולאריס, FreeBSD, QNX, OS/2, אמיגה ועוד...

המערכת בה אני משתמש בקביעות היא חלונות XP.

מה לי ולמק? כבר כולם הבינו שאני מעדיף PC עם חלונות, מדוע אני ממשיך לכתוב על מק?

יש לכך מספר סיבות:

 1. אני משתמש במק כל יום במקום עבודתי.

 2. אני נהנה לעסוק ביירוט תקלות ובפתרון בעיות - הן ברמת האתגר הטכני והן מסיבות אלטרואיסטיות. בעניין הזה, אין הבדל עקרוני בין המק למחשבים אחרים, אבל ברור שישנם פחות משתמשי מק טכניים (במספרים אבסולוטיים), ולכן ישנם פחות אנשים שיחקרו וימצאו פתרונות.

 3. אני מתעב קנאות דתית עיוורת (שמשום מה נפוצה יותר בקרב חלק ממשתמשי המק) ורואה מחובתי להיות צד אובייקטיבי ככל האפשר, כזה שיעזור לחסרי ההכרות עם המק לגלות את יתרונותיה וחסרונותיה האמיתיים של הפלטפורמה.

 4. כגיק אמיתי אני מוצא עניין אינטלקטואלי דווקא בפלטפורמות איזוטריות שידועות לציבור מצומצם יותר, המק הוא דוגמא מצויינת לכך, חלונות לא. העניין שלי מתמקד בעיקר במערכת ההפעלה ובפילוסופיה של אפל והרבה פחות בחומרה של המק.

 5. בניגוד לרבים שמתעייפים מהוויכוח האינסופי בבנושא של "מק מול PC", אותי הוא מרתק, ומכיוון שמשתמשי PC בד"כ אינם מכירים מק, כר הדיון המתאים לנושא נמצא בפורומים של משתמשי מק או בפורומים מעורבים כמו [WWW] Battlefront

האם אני חושב שיש למק יתרונות מול PC עם חלונות?

בהחלט. פרטים על הדברים שאני אוהב במק אפשר למצוא בדף [WWW] למה מק. ישנם לא מעט יתרונות אחרים, אבל הם ברובם זניחים בעיני.

איזה מחשב ומערכת הייתי מעדיף לו היית צריך להשתמש במחשב בודד?

PC עם חלונות XP.
הנה הסיבות העקריות שבגללן אני מעדיף את השילוב הזה על פני מק:

 1. מחיר זול בהרבה. מחשב PC שמתאים לצרכים שלי עולה פחות מ-4000 ש"ח. לעומת זאת PC מותגי מקביל היה עולה כ-7000 ש"ח ומק שעונה פחות או יותר על אותן דרישות היה עולה כ-10000 ש"ח. עם זאת, המק מיני החדש משנה את כללי המשחק ומהווה אופציה מצויינת וכלכלית מאוד למי שמחפש מחשב קומפקטי במיוחד ומוכן להתפשר על אפשרויות הרחבה ועל ביצועים.

 2. תמיכה מושלמת בעברית. אני לא מסוגל לעבוד לאורך זמן עם מחשב שלא תומך כראוי בעברית. הדרישות שלי הן תמיכה מלאה בעברית ואנגלית, בכל תוכנה, ותוך שמירה על כיוון הפסקה ויישור הטקסט. OS X לא עומדת עדיין לגמרי בדרישה הזאת, אבל עם כל גירסה היא מתקרבת יותר ויותר.

 3. אפשרות לבניה עצמית ולשדרוג קל. למרות שאני לא מעוניין להוציא סכומים גדולים על חומרה, אני בהחלט מעוניין שתהיה לי האפשרות לשלוט על כל פרמטר וכל רכיב במחשב ולהחליט מהם הדגשים שלי ובאיזה פריטים אני משקיע יותר. פלטפורמת החומרה של המק לא מאפשרת לי היום לעשות זאת.

 4. מבחר חומרה גדול יותר. אני רוצה תאימות לכל פריט חומרה - לא רק ברמת ממשק החיבור, אלא גם בשאר המובנים, כמו למשל קיומם של דרייברים מתאימים. אין כל ערך לכרטיס מסך AGP שמחובר למק, אם הוא לא פועל.

 5. מבחר תוכנות גדול יותר וכתוצאה מכך תאימות גדולה יותר למשתמשים אחרים. ההבדל בעיקר בולט בתחום המשחקים, ובחסרונה של גירסה תומכת עברית של מיקרוסופט אופיס (תוכנה בה אני משתמש מדי יום). ישנן תוכנות רבות אחרות שחסרות בתחומים אחרים שפחות חשובים לי באופן אישי (כמו הנהלת חשבונות, מיפוי ועיצוב המוצר). גם חסרונן של בבילון ושל תוכנת OCR תומכת עברית עשוי להפריע לרבים.

 6. ביצועים טובים יותר. למרות ש-OS X דורשנית מאוד מבחינת ביצועים, הנושא הזה לא מאוד קריטי בעיני, בוודאי לא כשמדובר בדגמים החדשים של ה-G5 (וגם לא ב-G4 שקדמו להם). אבל כל עוד אני משלם, אני רוצה תמורה הוגנת לכסף, ויחס המחיר/ביצועים של המק הרבה פחות טוב משל ה-PC.‏

 7. פלטפורמה פתוחה יותר. ניתן לחלק את הפלטפורמה לחברה שמייצרת את התוכנה ולחברה (או חברות) שמייצרת את מערכת ההפעלה. בעולם ה-PC יש לי חוסר אהדה בעיקר למיקרוסופט, אבל אני יכול לפחות להתנחם בפלטפורמה המאוד פתוחה של x86. לעומת זאת, עולם המק מוחזק ביד רמה ע"י אפל, שבדומה למיקרוסופט מתנהגת בצורה מונופוליסטית ואנטי-תחרותית (מי שמעוניין בפרטים, מוזמן לפתוח עמוד חדש בנושא). כמובן שבגלל נתח השוק הקטן של אפל הבעיה פחות צורמת מאשר במקרה של מיקרוסופט, אבל זה בוודאי לא יוצר אצלי שום אהדה כלפיהם. אני כן מוקיר את אפל על תרומתם ההיסטורית להבאת הממשק הגראפי אל מרכז הבמה, ועל רעיונות והברקות רבים שהופכים את המק לפלטפורמה כה מעניינת (אגב, מסיבות דומות יש לי הערכה רבה גם למוזיקה של הביטלס, אבל אני לא ממש נהנה לשמוע אותה).

 8. ממשק משתמש. העמוד הזה צר מלהכיל את כל הפרטים שאני מעדיף בממשק של חלונות על פני זה של המק. הנה (ללא הסברים ממצים) חלק קטן מרשימה של דברים שמפריעים לי בממשק של המק: קיצורי מקלדת חסרים (גישה נוחה לתחילת ולסוף שורה; קיצור ל-zoom; קיצורי מקלדת ניתנים להגדרה עבור aliases ועוד); אין פרישה אוטומטית של רוחב עמודות בתצוגת List ושל חלונות על פני המסך (Tile V/H) - שני דברים שחשובים מאוד להרגלי העבודה שלי; אין אפשרות למגר סופית את תצוגת הסמלים ולהחליפה ב-List גם לתיקיות חדשות; אין קיצורי מקלדת עם קו-תחתון (mnemonics) דבר שמשמש אותי בקביעות לעבודה מהירה מהמקלדת; חסרה שורת כתובת בפיינדר; חסר תפריט משתמש כמו ה-Start (הפתרונות הקיימים מוכרים ובעייתים); אין אפשרות קלה לעבור מהחלון הקיים לקודם ובחזרה (Alt+Tab), אלא רק בין תוכנות על כל חלונותיהן; המימוש של שינוי-שם בלחיצה על Return או בקליק על שמו של הקובץ מוציא אותי מדעתי (לפחות ב-OS X יש אפשרות Undo)... הרשימה כאמור גדולה בהרבה מהיקפו של העמוד הזה. אפשר לסכם בכך שלמרות שניתן לפתור חלק מהבעיות בעזרת תוכנות צד-שלישי, אני מוצא את חלונות הרבה יותר נעימה לשימוש. מקובל עלי שלאחרים יש דיעה וצרכים שונים, אבל אל תנסו לשכנע אותי שממשק המק יותר נוח גם עבורי, אני מכיר אותו מצויין והוא בפירוש פחות מתאים לדרישות שלי מאשר זה של חלונות (ואפילו מזה של BeOS + שיפצורים צד שלישי). הערה: הסעיף הזה יעודכן בכל פעם שתצא גירסה של OS X.‏

 9. חווית אינטרנט עדיפה. IE6 הוא בהחלט דפדפן מיושן, אבל אין למנוע שלו חלופה כשמדובר באתרים בעייתים שאינם תומכים כראוי בתקנים או באתרים שבהם אני מעוניין לכתוב בעברית. על המנוע הזה מבוססים דפדפנים הרבה יותר מתקדמים כגון Avant Browser ו-Maxthon. למרות הדברים האלה, אני מעדיף את מוזילה (התוכנה והפרוייקט האהובים עלי ביותר). בשביל השילוב הזה צריך את חלונות, ובשביל להנות מאינטרנט מהיר באמת צריך PC+חלונות.

האם הייתי ממליץ למשתמשי PC אחרים לעבור למק?

במרבית המקרים, לא.
למרות שלא כל הסיבות שלמעלה רלוונטיות לכל המשתמשים, חלקן הגדול בוודאי קייימות במערך השיקולים של אלה שבוחרים ב-PC.

הערה חשובה: אם אתם מעוניינים להגיב לדברים שלמעלה, אשמח לדון בהם באריכות באחד הפורומים, באימייל, או כאן במקמק - *בדפים אחרים* (באופן טבעי, אוסיף כאן קישורים לכל דיון חיצוני בנושא) . את הדף הזה אני מבקש לא לערוך. אני בהחלט לא מעוניין להגיע למצב שבו אצטרך למחוק דברים שאחרים כתבו, אבל אם לא תהיה ברירה, אעשה זאת.


הודעות

בנושאי הוויקי או בכל נושא אישי אחר, אני מבקש לשלוח לי הודעות באימייל. בנושאים שנוגעים לשאר הכותבים בוויקי מומלץ לפתוח דפים חדשים.

כתובת האימייל שלי היא: HaikuOS


קטגוריות: קטגוריה: דף בית אישי, מק מול חלונות

last edited 2008-04-07 09:32:36 by 89